1. Šie noteikumi nosaka:
2. Latvijas vietvārdi veidojami un lietojami latviešu valodā, bet Lībiešu krasta teritorijā - arī lībiešu valodā.
3. Katrai administratīvajai teritorijai, apdzīvotai vietai, ielai un nekustamajam īpašumam var būt tikai viens oficiālais nosaukums.
4. Latviešu valodā rakstītos oficiālos dokumentos vietvārdus raksta saskaņā ar latviešu valodas normām (ievērojot arī vietvārdu rakstības un lietošanas tradīcijas). Cita veida tekstos un kartēs vietvārdu rakstībā var ņemt vērā attiecīgā novada vietvārdu lietošanas un pieraksta īpatnības un tradīcijas.
5. Juridiski identi ir:
6. Ja vietvārda pieraksta forma tiek precizēta, īpašumtiesību dokumentos un personu apliecinošos dokumentos vietvārda ierakstu nemaina, ja vien to nepieprasa dokumenta īpašnieks vai personu apliecinoša dokumenta turētājs. Vietvārda precizēto formu lieto visos pēc precizēšanas sastādītajos oficiālajos dokumentos.
7. Citu valstu vietvārdus latviešu valodā raksta iespējami tuvu to izrunai oriģinālvalodā, izņemot gadījumus, kad latviešu valodā tradicionāli tiek lietota no oriģinālvalodas atšķirīga forma. Šos vietvārdus, izņemot nelokāmos, iekļauj latviešu valodas gramatiskajā sistēmā (ar vīriešu vai sieviešu dzimtes vienskaitļa vai daudzskaitļa galotni), ievērojot attiecīgās valodas īpašvārdu atveides noteikumus un latviešu valodas normas.
8. Ekspertu atzinumus pēc fizisko vai juridisko personu lūguma sniedz:
9. Latvijas teritorijā dibināmo valsts un pašvaldību iestāžu, tiesu un tiesu sistēmai piederīgo iestāžu, valsts un pašvaldību uzņēmumu, kā arī uzņēmējsabiedrību, kurās lielākā kapitāla daļa pieder valstij vai pašvaldībai, nosaukumus veido un lieto latviešu valodā, izņemot citos likumos noteiktos gadījumus. Lībiešu krasta teritorijā šos nosaukumus var veidot un lietot arī lībiešu valodā.
10. Šo noteikumu 9.punktā minēto institūciju nosaukumus (institūciju apzīmējumi, kas lietojami to identifikācijai juridiskas personas statusā) valsts valodā veido un raksta saskaņā ar latviešu valodas normām. Simboliskajos nosaukumos var izmantot arī jaundarinājumus, kas iekļaujas latviešu valodas skaņu un formu sistēmā, kā arī klasisko valodu vārdus vai teicienus, kas tradicionāli lietoti daudzu tautu kultūrā.
11. Sabiedrisko organizāciju, privāto organizāciju un uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) nosaukumu rakstībā sabiedriski administratīvās uzraudzības ietvaros lietojami vienīgi latviešu valodas vai latīņu alfabēta burti. Nosaukumos nedrīkst lietot sabiedrisko tikumību aizskarošus vārdus un izteicienus.
12. Citu institūciju nosaukumus vai personvārdus (vārdu kopā ar uzvārdu) uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) nosaukumos drīkst izmantot tikai ar šo institūciju vai personu rakstisku atļauju. Ja vairākām personām ir vienāds personvārds, tā izmantošanai pietiek ar vienas šādas personas atļauju.
13. Atzinumu par iestāžu, sabiedrisko organizāciju un uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) nosaukumu atbilstību latviešu valodas normām un citām ar šo noteikumu prasībām saistītām normām sniedz Valsts valodas centrs.
14. Valsts un pašvaldību iestāžu, tiesu un tiesu sistēmai piederīgo iestāžu, valsts un pašvaldību uzņēmumu, kā arī uzņēmējsabiedrību, kurās lielākā kapitāla daļa pieder valstij vai pašvaldībai, rīkoto pasākumu nosaukumus veido un lieto valsts valodā.
15. Ja valsts un pašvaldību iestāžu, tiesu un tiesu sistēmai piederīgo iestāžu, valsts un pašvaldību uzņēmumu, kā arī uzņēmējsabiedrību, kurās lielākā kapitāla daļa pieder valstij vai pašvaldībai, rīkotajos pasākumos kā darba valoda tiek lietota viena vai vairākas svešvalodas, pasākuma nosaukumu var veidot visās darba valodās, bet nosaukumam valsts valodā ierādāma galvenā vieta.
16. Noteikumi stājas spēkā ar 2000.gada 1.septembri.
17. Šo noteikumu 11.punkts attiecībā uz nosaukumu rakstību ar latīņu alfabēta burtiem stājas spēkā ar 2001.gada 1.janvāri.
Source: NAIS