1. Šie noteikumi nosaka kārtību, kādā personas vārds un uzvārds rakstāms un lietojams latviešu valodā, kā arī rakstāms un identificējams dokumentos.
2. Šo noteikumu mērķis ir nodrošināt vārda un uzvārda rakstības atbilstību spēkā esošajām latviešu valodas normām un aizsargāt personu pret nepamatotu tās vārda un uzvārda pārveidošanu, kā arī pret iestāžu atteikšanos atzīt tāda personas dokumenta piederību attiecīgajai personai, kurā tās vārda un uzvārda ieraksts atšķiras no ieraksta citā (agrāk izdotā) šīs personas dokumentā.
3. Rakstot un lietojot vārdu un uzvārdu latviešu valodā, ņem vērā šādus vārda un uzvārda rakstības pamatnoteikumus:
4. Citvalodu cilmes vārdus un uzvārdus latviešu valodā atveido (izsaka ar latviešu valodas skaņām un burtiem) iespējami tuvu to izrunai un saskaņā ar citvalodu īpašvārdu atveides noteikumiem, kā arī šo noteikumu 3.punktā minētajām normām.
5. Ja jaunu personas dokumentu izdod, pamatojoties uz Latvijas teritorijā izdotu civilstāvokļa reģistrācijas apliecību, tam jābūt rakstītam valsts valodā.
6. Iestāde, kas no jauna vai atkārtoti izdod personas dokumentu, vārdu un uzvārdu tajā ieraksta atbilstoši šo noteikumu 3. un 4.punktā noteiktajām prasībām, ja nepieciešams, veicot pielīdzināšanu - vārda un uzvārda formas pieskaņošanu spēkā esošajām latviešu valodas normām (turpmāk - pielīdzināšana). Pielīdzināšana nav vārda vai uzvārda maiņa. Iestāde, kas veikusi pielīdzināšanu, septiņu dienu laikā par to informē Iedzīvotāju reģistru.
7. Vārda vai uzvārda atveidi un formas pielīdzināšanu veic:
8. Ja persona vēlas saglabāt arī sava uzvārda vēsturisko formu vai oriģinālformu un uzrāda to apliecinošus dokumentus:
9. Dokumentos, kas nav minēti šo noteikumu 8.punktā, personvārdus raksta latviešu valodā, bet pēc personas pieprasījuma papildus norāda personvārda oriģinālformu, vēsturisko vai transliterēto formu latīņalfabētiskajā rakstībā.
10. Latviešu valodā rakstītā personvārda forma ir juridiski identa personvārdu oriģinālformai, vēsturiskajai vai transliterētajai formai latīņalfabētiskajā rakstībā.
11. Iestādei nav tiesību apstrīdēt dažādos personas dokumentos ierakstītā personas vārda (vārdu) un/vai uzvārda piederību vienai un tai pašai personai, ja tas ierakstīts ar šādām atšķirībām:
12. Norakstos un izrakstos vārds un uzvārds rakstāms oriģināla rakstībā.
13. Ja personas vārda vai uzvārda rakstība šajos noteikumos nav reglamentēta, šo noteikumu 7.punktā minētajām iestādēm ir saistošs Valsts valodas centra atzinums par attiecīgās personas vārda un uzvārda rakstību valsts valodā.
14. Ja personas vārda vai uzvārda rakstība aizskar būtiskas personas intereses, persona var griezties Valsts valodas centrā ar lūgumu atveidot personvārdu latviešu valodā attiecīgās personas intereses mazāk aizskarošā formā. Valsts valodas centra atzinums par to, kā personas vārds un uzvārds rakstāms valsts valodā, ir saistošs šo noteikumu 7.punktā minētajām iestādēm.
15. Ja šo noteikumu 7.punktā minētas iestādes vainas dēļ dokumentā radusies kļūda personas vārda un/vai uzvārda rakstībā, iestādei pēc personas pieprasījuma kļūda jāizlabo un jāizdod jauns dokuments.
16. Noteikumi stājas spēkā ar 2000.gada 1.septembri.
Source: NAIS